Kimyasal Peeling

KİMYASAL PEELİNG NEDİR? CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

Kimyasal peeling son yıllarda en çok tercih edilen cilt gençleştirme uygulamalarından bir tanesidir. Kimyasal peeling cildin en alt katmanına yani Dermis tabakasına kadar inerek onarım sağlar. Bu şekilde doku altına yerleşmiş olan lekelerin açılmasını sağlar. 

Cilt bu işlem ile kontrollü bir şekilde soyulmaya başlamış olur.

Kimyasal peeling birkaç tane kimyasal içeriğin birleşmesi ile oluşan, ciltte çeşitli derinliklerde kontrollü bir şekilde hasar oluşturmak, bu şekilde de daha sağlıklı cilde sahip olmayı hedefleyen bir işlemdir. Bu işlem profesyonel  ve uzman kişiler tarafından kontrollü bir şekilde yapılması önemlidir.

3 Farklı şekilde kimyasal peeling vardır;

Yüzeysel kimyasal peeling

Yeni oluşmuş daha yüzeysel olan derine inmemiş olan cilt lekelerinin açılmasını sağlar. Yüzeysel kimyasal peeling’in ciltteki amacı derinin kalitesini arttırarak, daha sağlıklı ve temiz görünüme kavuşmasını sağlamaktır.

Orta derinlikteki kimyasal peeling

Cildin orta derinliğine inen bu kimyasal peeling lekeleri ve yeni oluşmaya başlamış kırışıklıkları açmaya yardımcı olur ve cilde sağlıklı bir görünüm sağlar.

Derin kimyasal peeling

Derinin en alt katmanına ulaşır. Yoğun bir şekilde soyulma sağlar. Sonrasın da Cilt yapısına uygun mutlaka nemlendirici krem kullanılmalıdır.

 

Bu işlem için;

  1. Hastanın cildi kimyasal peeling işlemine uygun olmalıdır öncesinde analiz yapılmalıdır.

  2. Hastaya işlem öncesi yapması gerekenleri ve sonrasında cildin görünümünden, kullanması gereken kremler hakkında detaylı bilgi verilmelidir.

 

 Kimyasal Peeling hangi cilt tiplerine uygulanır?

* Kimyasal peeling ciltteki yara izlerine yaradan kalan çukurlukların giderilmesi için uygulanır

* Cildinde ton farkı olan kişilere ve kahverengi leke görüntüsünü gidermek için uygulanır.

* Ciltte kırışıklıkarın açılmasına yardımcı olur.

* Akneden kalan skar izlerinin giderilmesinde yardımcı olur.

* Vücuttaki çatlakların azalmasını sağlar.

Kimyasal peeling nasıl uygulanır?

Kimyasal peeling öncesinde cildin problemi belirlenerek uygulanacak peelinge karar verilmelidir. Alfa hidroksit asitler, glikolik asit, laktik asit ve meyve asitleri ile işlem yapılmaktadır. Özellikle glikolik asit en önemli kimyasal peelinglerdendir. Alfa hidroksit asitler ciltte kolajen ve elastin üretimini uyarır ve cilt iyileşme sürecine girer. Bazı gıdaların da içeriğinde bulunan organik asitler günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlarla birlikte en çok kullanılan şeker kamışından elde edilen glikolik asittir. Laktik asit ekşimiş sütten elde edilir. Tedavide kullanılan Glikolik asit derinin en üst katmanı olan Epidermis tabakasının soyulmasına  hücrelerin yenilenmesini sağlar.  

Yapılan glikolik asidin PH oranına göre haftalık veya aylık uygulama yapılır.

Öncelikle cilt detaylı bir şekilde temizlenmelidir. Daha sonra burun etrafı, dudak kenarları  ve göz çevresine vazelin sürerek cildin hassasiyetlik göstermesinin önüne geçilmelidir. 

Kimyasal peeling uygulamasında ciltte yanma hissi oluşur bu gibi reaksiyonlar normaldir. 

Kişinin cilt yapısına göre 3-5-7 dakika ciltte kaldıktan sonra temizlenmelidir. Ardından cilde yoğun bir krem sürülmelidir. Kimyasal peeling içeriğinde bol miktarda asitlerin bulunduğu bir uygulama olduğu  için bu işlemi mutlaka uzman kişilerce yapılması çok çok önem arz etmektedir.

Kimyasal peeling sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Kimyasal peeling sonrası ciltte oluşan kabuklanmalar kesinlikle soyulmamalıdır. Sadece uzman kişiler tarafından önerilen kremler düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Cilt güneşten korunmalı mutlaka  50 SPF özelliklere sahip güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Kimyasal peeling  işlemi sonrası cildin kızarık olması, kuruması ve pul pul dökülmesi işlem sonrası beklenilen bir durumdur.

Kimyasal peeling kimlere uygulanmaz?

Peeling yapılacak bölgede uçuk var ise, derinlemesine oluşmuş güneş yanıklarında, egzama,  rozase deri kanseri olan ve roaccutane kullanan kişilerde bu işlem uygulanmaz.

Kimyasal peeling sonrası iyileşme süresi kişiye uygulanan peelingin dozuna göre farklılık göstermektedir.  2 gün cilde su değdirilmemesi gerekir ve soyulma işlemi 7 ila 10 gün sürmektedir.


 İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun