Fraksiyonel Lazer Etkileri

Fraksiyonel lazer sivilce, yanık veya kesik izlerinin tedavisi  için yapılan bir uygulamadır. Karbondioksit fraksiyonel lazer cihazıdır. Aynı şekilde cilt çatlakları ve ciltteki kırışıklıkların  giderilmesi, cildin yenilenmesi için son dönemlerde kullanılan en etkili yöntemlerden biridir.

Sivilce ergenlik çağında en sık gözlenen cilt problemlerindendir. İyileşme sürecinde ciltte izler oluşabilmekte ve özellikle yüz bölgesinde görülmektedir. Akne izi olarak bilinen bu izler leke şeklinde olabileceği gibi scar denilen pürüzlü şekilde de görülmektedir. Özellikle cilt yüzeyinde kabarık veya çökük izler kalmaktadır. Bu problemlerin tedavisinde, karbondioksitli fraksiyonel lazer uygulaması  yapılmaktadır. Bu uygulama ile hasarlı olan cilt alanı kısmen buharlaştırılıp, buharlaşan dokunun yerini vücudun ürettiği yeni doku alır. Her seans sonrasında izler daha da azalmakta ve iyileşme bir ay içinde tamamlanmaktadır. Genelde ihtiyaca göre seans sayısını doktor karar verir.

Kaza gibi çeşitli nedenlerle jilet, bıçak ve benzeri kesici aletlerle ciltte oluşan izler görsel açıdan rahatsız eder. Birçok kişi görsel açıdan rahatsız edici olan izlerin kaybolması için fraksiyonel lazer tedavisi yaptırmak ister.

Cildin yaşlanmasındaki en önemli neden,  dış etkenlerle cildi sağlam tutan kollajen dokusunun yapranmış olmasıdır. Ciltteki gevşeme önce ince kırışıklıklarla, daha sonra derin kırışıklıklara neden olmaktadır. Yaşlanmadan etkilen öncelikle eller ve boyun bölgesidir.

Cilt tamir ve onarım mekanızmalarını harekete geçirmek, cilt gençleştirme uygulamalarında en önemli konudur. Cilt gençleştirme için birçok krem, serum, peeling, maske kullanılmakta, fakat bunların hiçbiri hızlı ve etkili bir cilt uygulaması değildir. Cilt gençleştirme için fraksiyonel lazer uygulaması en etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Fraksiyonel lazer, cildi uygun görülen yoğunlukta  ve derinlikte hasar vererek cildin toparlanmasını sağlayan bir uygulamadır. Bu kontrollü etki,  sağlam dokuların cildi hızla yenilenmesini sağlar, yeni kollejen  ve cilt hücreleriyle cilt gençleştirme sağlamaktadır.

Uygulamada daha derine inildiği için kırışıklık tedavisinde daha fazla yapılmaktadır. Göz çevresi, dudak çevresi kırışıklıkları için de oldukça iyi sonuçlar görülmektedir.

Cilt gençleştirme karbondioksit fraksiyonel lazer yöntemi sık tercih edilen uygulamadır. Kişinin cilt özellikleri, yaşı ve kırışıklıkların durumuna göre seans sayısı 1 ile 5 seans arasında değişmektedir. Seans aralıkları kişinin cildine göre 3 hafta veya 1 ay arasında değişmektedir.

Doku tamamıyla tahrip olmadığından aşırı dokuda komplikasyon gelişmemektedir. Acı, ağrı minimumdur. Mimik kaybı olmaz. Cildin kendi doğallığını koruyarak gençleşmesi sağlanır. Uzun süreli kalıcı bir uygulamadır. Her yaştan kadın ve erken hastalara uygulama yapılabilir.

Cilt gençleştirme için seans sayısı ihtiyaca göre ayarlanır. İlk seanstan itibaren, kabuk atma tamamlandıktan sonra ciltte yenilenme, gözeneklerde sıkılaşma, ciltte aydınlanma meydana gelir. Cildin ihtiyaçları doğrultusunda diğer bakım ve uygulamalarda rahatlıkla birleştirilebilir.

Güneş lekeleri, ton farklılıkları, yaş almaya bağlı olarak oluşan benekler, gebelikte oluşan ve tüm yüzü çevreleyen melazma dediğimiz problemlerde, fraksiyonel lazer işlemi yapılmaktadır.

Fraksiyonel lazer cildin alt katmanlarındaki lekeli dokuya uyguladığı yüksek ısı, derin dokuya kendi kendini yenilemeyi tetikler ve bu sayede deri altındaki lekeli bölge azalır.

Karın, kalça ve bacaklarda çatlak sorunu birçok kadını rahatsız eden bir görüntüdür. Gebelikte büyüyen karın bölgesi , yeteri kadar nemlendirilmediğinde çatla oluşur.  Çatlak tedavisi için seans sayısı vakanın şiddetine göre genellikle en az 3 en fazla 6 seans olarak belirlenmektedir. Bu uygulama sonrası hasta kesinlikle güneşlenmekten uzak durmalıdır.

Fraksiyonel lazer FDA onaylı bir cihazdır. Ameliyatsız ve acısız oldukça başarılı bir anti-aging uyguladır. Bu uygulama doktorlar tarafında yapılmalıdır.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun