Kaliteli Bir Cilt İçin Leke Tedavisi

Zamanla günlük yaşantımız da özgüvenimizi derinden etkileyip insanlarda ki  en önemli faktörlerden biri cilt kalitesinin olmasıdır. Cildimizde var olan lekeler, kişinin sosyal yaşantısını dış görünüşünü olumsuz yönde etkilemektedir.

Cildimizde meydana gelen; olması  gereke’nin dışında normal cilt tonundan farklı olan oluşan pigmentler i ‘leke’ olarak isimlendiririz. Lekenin oluşmasını etkileyen birden  fazla etken vardır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  •    Güneşin maruz bıraktığı  lekeler,
  •    Doğum öncesi ve sonrası oluşan pigmentin bozulduğu  lekeler,
  •    Yaşlanmadan kaynaklı  oluşan lekeler,
  •    Akne sonrası cilt yüzeyinde oluşan lekeler,

 Ciltte oluşan kişiyi rahatsız eden bu  lekeler  için uzman doktorlar tarafından doğru tanı konularak  kişiye özel cilt yapısına uygun  tedaviyle cilt dokusuna  zarar verilmeden ortadan kaldırılması artık çok daha kolay ve mümkündür.

TEDAVİLER

1-)PRP (Platalet Rich Plasma): 

PRP ( Platalet rich plasma ) yani diğer bir anlamıyla trombositten  zengin plazma anlamına gelir. Tamamen kişinin kendi kanın hazırlanan trombosittir. Sağlık sektöründe bir çok alanda iyileştirmeyi sağlayan uyarı gönderen ve büyüme faktörü olan bir uygulamadır. Diğer bir etkisi ise cildi gençleştirmek leke problemlerini aza indirmek ve yapılanmasını sağlamaktır. En büyük ve en güzel özelliği kişinin kendisinden elde edilmiş bir serum olmasıdır.

1.a-) Dermapenli Prp:      

   Ufak bir cihaz ile tek kullanımlık  kişiye özel kullanılan ucunda mikro iğneleri  olan başlıklarla problemin olduğu bölgenin; epidermis tabakası  dediğimiz (cildin en üst katmanına) bu başlık yardımıyla tahribata uğratıp ufak kanallar açılarak yapılan işlemin adıdır. İşlem esnasında prp’den elde ettiğimiz kişinin kendi kanından ürettiğimiz kök hücresini yani trombosit hücrelerini  cilde nüfusunu sağlayarak en alt tabakaya kadar  inmesi için uygulama  yapılmaktadır. Bunun  sayesin de  cildin uyarılması sağlanır ve temiz bir cildin meydana gelmesi amaçlanır. Sonbahar ve kış aylarında uygulanması gereken bir tedavidir. Hasta cildini güneş ışınlarından korumalıdır. Ortalama 3 ve hafta aralıklarla 4-6 seans şeklinde tedavi uygulanır.

1.b-) Franksiyonelli Prp:

     Fraksiyonel lazer sistemlerin de açılan minik tüneller cildin hızlıca iyileşmesini sağlar. Üretilen hızlı kollojen cildin bir an önce iyileşmesini sağladığı için tercih edilmesi en çok olan işlemlerden biridir.    Cilt yenilemede ve leke tedavilerinde kullanılan bir lazer sistemidir. Cildin en alt tabakasına kadar kalitenin artması ve iyileşmesi amaçlanır. Hastanın cildi başlık yardımıyla taranır prp ile kombine edilir. Epidermis tabakası soyularak yeni doku oluşumunu destekler. 4 hafta gibi bir sürede tamamen iyileşir. 3-4 gün kadar ciltte bir açık pembe tonlarında kızarıklık olabilir. Bu cildin iyileşme göstergesidir. 8-10 seansta etkin bir sonuç  elde edilebilir.

2. Dermamelan-Cosmelan:

      Cosmelan içeriğinde soyma ve leke baskılama enzimlerine sahip olan lekelerin tedavisinde kullanılan en etkili peeling  yöntemlerinden biridir. Lekeler için uygulanan oldukça etkili bir maske uygulamasıdır. Melanin hücresi baskılanarak bölgenin normal cilt tonuna dönüştürülmesi amaçlanır. Sonbahar-kış aylarında ve sadece uzman doktorların uygulamasına uygun doktor harici kullanımı sakıncalı olan  bir yöntemdir.

     Dermamelan ise daha ağır ve daha derin lekeler için, cosmelan daha yüzeyel lekeler için uygulanan tedavidir. Doktor tarafından maske şeklinde cilde uygulanır ve 10-12 saat sonra hasta ılık suyla bölgeyi temizler ve tedavinin içerisinide bulunan 3 ürünü  devam kremlerini kullanmaya başlar. Ortalama 4-5  gün sonunda soyulmalar meydana gelir ve ciltteki renk tonun da  değişikliklerin meydana geldiğini gözle görülür bir şekilde görmeye  başlarız.  Bu tedavi de bir parçası da hasta tarafından yapılmaktadır. İşlem sürecine göre  sonucun da yapılan  bölgelerde  tek renk tonuyla sağlıklı bir görünümüne  kavuşması hedeflenir.

ÇAĞLA KAMIŞİlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun