Botoks Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Botoksu artık bilmeyen ve tanımayan yoktur. Önceleri sadece tedavi amaçlı kullanılan botoks, şimdilerde kozmetik bir uygulama haline gelmiştir. Botoksu tanımayanlar için özet geçmek gerekir ise botoks; kas hareketlerini kısıtlayan ve aşırı mimik yapılmasını engelleyen kozmetik bir doktor uygulamasıdır. Botoksun isim olarak açılımı Botunilum Toxin’dir. İsminden de anlaşıldığı gibi botoks zararlı olmayan bir toksin maddedir. Botoks uygulamasını örneklemek gerekir ise; kaslarınızı bir akordeon çalgı olarak düşünün. Bu akordeon sürekli hareket ettikçe mimik kırışıklıkları ortaya çıkar. Sürekli mimik hareketleri yapıldıkça da oluşan çizgiler kalıcı hale gelir. Botoks, bu akordeonu yani kaslarınızı rahatlatır ve kas hareketlerini azaltır. Böylelikle yeni çizgiler ortaya çıkmaz, bir nevi yaşlanmayı dondurmuş olursunuz. Botoksun en güzel tarafı, henüz çizgi veya kırışıklık yokken uygulandığında çizgi oluşumunu da engelleyebiliyor olmasıdır.

Hangi Bölgelere Botoks Yapılır?

Botoks; kaş ortası, kaz ayakları, alın bölgesi, dudak kenarları gibi yüzün mimikleri oluşturan ve hareket ettiren kaslarına yapılır. Kaş ortasına yapıldığında kişinin kızdığı zaman ortaya çıkan kaş ortası çizgisinin derinleşmesini engeller ve o bölgeyi düzleştirip pürüzsüzleştirir. Kaz ayaklarına yapıldığında o bölgedeki yani göz kenarlarındaki çizgileri ütüler. Kişi aşırı tebessüm edip güldüğünde kaz ayaklarındaki kaslar daha az kasılır ve böylelikle o bölgedeki çizgiler derinleşmez. Alın bölgesine botoks yapıldığında ise kaşların aşırı kalması hareketini yavaşlatır ya da dondurur. Hatta eğer ihtiyaç duyulursa botoks dolgunun kaş kaldırma özelliğinden faydalanılarak göz kapağı düşmesine de engel olunabilir.

Burun Dolgusu Olarak Botoks Kullanımı

Botoks; eğer kişi uygun ise burun ucu kaldırmada da etkilidir. Bazı kişilerin burun ucu ve dudak mesafesi çok kısadır. Botoks burun ucuna uygulandığında bu mesafe bir miktar açılmış olur. Botoksun kullanıldığı bir diğer bölge de kişinin üzgün ifadesini engellemek için ağız kenarıdır. Buraya uygulanan botoks ile ağız kenarları hafif yukarı kalkar ve kişiye mutlu bir ifade verir.

Botoksun birçok avantajı vardır. Kişi botoks yaptırdığı sürece yapılan bölgede yaşlanmaya bağlı olarak herhangi bir deformasyon olmayacağından yaş almayı yavaşlatmış olur. Aynı zamanda boptoksun etkisi geçse bile kişi kas hareketlerini eğitmiş olur ve böylelikle daha az mimik yapmaya alışır.

Botoks Uzman Kişiler Tarafından Yapılmazsa Riskler Taşır

Uzman olmayan kişiler tarafından uygulanan botoks dolgunun büyük riskleri vardır. Yanlış uygulanan botoks kaşların düşmesine ve kişinin yüz kaslarının yanlış hareket etmesine sebep olabilir. Bu yüzden kişinin botoksu doğru kurum ve doktorlara yaptırması gerekir. Bununla birlikte kullanılan botoks malzemesinin orijinal olup olmadığı da çok önemlidir. Botoks yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kurumun güvenilirliği ve botoks dolgunun orijinal olup olmadığıdır. Orijinal botoks kullanılmadığında vücudun dolguya kötü tepkiler vermesi kaçınılmazdır.

Botoks Hangi Tedavilerde Kullanılır?

Botoks kozmetik amaçla kullanılmasının dışında, birçok hastalığın tedavisinde de yardımcı oyuncu olarak görev alır. Botoks ile yapılan tedaviler başlıca;

  • Migren tedavisi,
  • Terleme tedavisi,
  • Ayak kenarındaki çıkıntılığı kemiğin geçici olarak yok edilmesi.

Uzun dönemde botoks yaptırmanın yeni kırışıklıkları engellediği de bilinmektedir. Kişinin botoks dolguya ihtiyacı olmasa bile az miktarlarda botoks yaptırarak çizgi oluşumunu engelleyebilir. Aşırı dozda botoks yaptırmanın da görsel olarak birtakım zararları vardır. Aşırı dozda botoks yapıldığında kişinin mimikleri tamamen kısıtlanabilir bu da halk arasında şaşırmış ifade olarak tanımlanan görünüme sebep olabilir. Botoksun dozu uzman doktorlar tarafından kişiye özel olarak belirlenmeli ve kontrollü olarak uygulanmalıdır.

Botoks Kaç Seans Uygulanır?

Botoks genellikle 2 seans olarak uygulanır. Birinci seans uygulandıktan sonra kişi 15 gün sonra kontrole çağırılır ve gerek duyulursa bir miktar daha rötuş amaçlı botoks uygulanır. Botoks uygulaması, dolgu ve mezoterapi gibi uygulamalar ile kombin edilebilir. Botoks yaptıran kişinin uygulamadan sonra 15 gün boyunca hamam, sauna ve solaryum gibi sıcak ortamlardan uzak durması gerekir. Ayrıca botoks uygulamasından sonraki ilk 4 saat kişinin geriye uzanma ve aşırı öne eğilme gibi hareketleri yapmaması ve botoks bölgesine baskılı olarak masaj yapmaması gerekir. Botoks kalıcı bir yöntem değildir. Literatürde Botoksun kalıcılığı yaklaşık 4-6 ay arasında olmasıyla birlikte hastaya senede 2 kez yapılması önerilir

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

  • Sizi Hemen Arayalım