Botoks Nedir?


 

Botoks - Clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilen tıbbi protein olarak bilinmektedir. Çok uzun zamandır ki, göz ve nörolojik hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Kırışıklıkları gidermek için botox uygulaması yaklaşık 10 senedir kozmetikte başarılı ve güvenli bir şekilde kullanılmaktadır. Botoks cerrahi bir yöntem olmadığı için daha çok tercih edilmektedir. Özellikle orta ve derin kırışıklıkların giderilmesinde botoks daha çok tercih edilmektedir. Botoks olarak kullanılan ürünler FDA tarafından onay almıştır.

Hangi durumlarda botoks kullanılmaktadır?

Kozmetik dermatolojide özellikle cilt kırışıklıklarının giderilmesinde botoks uygulanmaktadır. Aynı zamanda aşırı terleme sorununun giderilmesi için de botoks kullanılmaktadır.

Botoks en çok hangi bölgelere uygulanmaktadır?

·         Alın bölgesindeki yatay çizgilere

·         İki kaş arasındaki çizgilere

·         Göz çevresi kenarında olan çizgilere

·         Ağız çevresinde olan çizgilere

·         Boyun bölgesinde oluşan çizgilere

Botoks nasıl uygulanmaktadır?

Botoks tedavisi yaptırmadan önce tedavi ile ilgili beklentiler ve endişeler doktorla paylaşılmalıdır. Botoks tedavisi her kişinin kendi kas yapısı ve cilt özelliklerine göre planlanmaktadır. Lokal anestezik krem ile botoks öncesinde uygulama yapılacak bölge uyuşturulur. Sonrasında doktor tarafından kırışıklık olan noktalara çok ince uçlu iğneler ile küçük dozlarda botoks enjekte edilir. Uygulama zamanı kullanılan ilaç sadece enjekte edilen bölgede etkili olacaktır. Genel dolaşımda sıkıntı oluşturmaz. Uygulamadan 2 hafta sonra beklenilen etki görülmeye başlar.

Botoks tedavisinin etkisi ne kadar sürmektedir?

Düzenli bir şekilde botoks yapıldığı zaman etkisi uzun süre kalmaktadır. Botoks’un genellikle 3 – 6 ayda bir düzenli bir şekilde tekrar edilmesi gerekir.


Botoks tedavisi hangi yaş aralıklarına uygulanmaktadır?

Botoks tedavisinde herhangi bir yaş sınırlaması yoktur.  Kişinin kas ve cilt yapısına göre çok erken yaşlarda bile botoks uygulamasına ihtiyaç görüle bilir. Tedavi bazı durumlarda tek başına botoks yeterli olmaya bilir. Bu zaman dolgu maddesi ile de destek olabilir. Erken başlanan tedavilerde daha başarılı ve doğal sonuçlar sağlanmaktadır.

Ethica Sağlık Grubuna bağlı olan Ataşehir, Bakırköy ve Levent hastanelerinde botoks uygulaması alanında uzman dermatoloji doktorları tarafından başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Randevu için Formu Doldurun

Siz de estethica'nın uzman doktorlarıdan randevu için formu doldurun, sizi arayalım   Randevu için Formu Doldurun!

*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!