Akupunktur Tedavi Yöntemleri

Akupuntur tek bir kelime fakat içerisinde birden fazla tedavi yöntemi barındırmaktadır.İğne anlamına gelen “Acus”, ve batırma anlamına gelen “Punktura” birleşimi sonucu adı ortaya çıkmıştır. Akupunktur tedavi yöntemleri yaklaşık 6000 yıldır Çin’de uygulanan bir tedavi yöntemidir. Birçok hastalığı gidermek amacıyla, deri üzerinden belirli noktalara gümüş, ince altın veya çelik iğneler batırılarak sinirlerin uyarılması ile yapılır.

Vücuttaki elektriksel dirince düşük olan bölgeler akupunktur noktalarıdır. Bu yüzden de özel direnç ölçerler kullanılarak bu noktalar bulunabilmektedir. Akupunkturun eski zamanlar da etkisi hekimler tarafından felsefik bakılmaktaymış. Teknolojinin gelişmesi üzerine tıbbi cihazlarla ‘bilimsel akupuntur’ oluşmuştur. Yan etkisiz bir tedavi yöntemidir. Bu sebeple ilaç kullanmaktan çekinen veya ilaç kullanmanın yanı sıra yan etkilerinden olumsuzluk yaşayabileceğini düşünen hastalar akupunktur yöntemi ile tedavisi uygun bir seçenektir.

Akupunktur Tedavisi Uygulanan Hastalıklar

  • Akupunktur ile zayıflama
  • Tüp bebek
  • Boyun ve bel fıtığı tedavileri
  • Astım hastalığı
  • Alerjik hastalıklar
  • Baş ağrıları
  • Kronik sinüzit
  • Uykusuzluk tedavisi

Akupuntur herkese uygulanabilir ve doğru endikasyon konulursa da herkese iyi gelir. Ancak genelleme yapmak gerekirse %10-20 kadar insana etkili olmayabilir. Buna 5-8 seanslı bir tedaviden sonra karar verilebilir ve tedavi sonlandırılır.

Akupunkturist tarafından çok özel bir yöntem ile hiç acı duyulmadan cilt altı veya kas içine batırılarak uygulanır. Bu noktalar bazen 20 saniyede uyarılıp çıkarılabilir. Çoğunlukla akupunktur iğneleri uygulandıktan sonra hasta genellikle sakin bir kabin veya odada 15 ile 25 dakika arası tedavi edilir.

Aynı zamanda akupunkturun yine bazı etkili olduğu alanlar; sigara bırakma, menopozal şikayetler, çocuklarda idrar kaçırma, kas, eklem ağrıları, sebebi belli olmayan hipertansiyondur.

Akupunktur Tedavi Yöntemleri| estethica

Kulak Akupunkturu Nedir?

Kulak, akupunktur tedavisinde ve felsefesinde vücudumuzdaki en önemli bölgedir ve bu bölge vücudun aynası olarak adlandırılır. Kulak bölgesinin en önemli akupunktur bölgesi olmasında en önemli nedeni, bu bölgede her organa ait bir akupunktur noktası olmasıdır. Akupunktur tekniklerini aşağıda ki gibi sıralayabiliriz.

Kulak Akupunkturu| estethica

Konvansiyonel Yöntemi İle Akupunktur Tedavisi

Konvansiyonel akupunktur, en yaygın akupunktur yöntemlerinden biridir. Tek kullanımlık, işlem öncesinde sterilize edilmiş, çeşitli genişlik ve uzunluklarda ki iğnelerle yapılan bir işlemdir. Akupunktur iğneleri, tedavinin uygulandığı alana yerleştirildikten sonra 20-30 dakika burada tutulur.

Akupresür Yöntemi İle Tedavi

Akupresür yöntemi akupunktur iğneleri olmadan yapılan bir tedavi yöntemidir. Bedende detoks etksi yaratmak, ağrıları hafiflemesini sağlamak, yüz ve sırt kaslarını gevşetmek, yumuşatmak için vücudun bazı bölgelerine baskı uygulanarak yapılır.

Akupresür yöntemi sayesinde kan dolaşımı artar, kas gerginliği azalır.

Elektro Akupunktur

Elektro Akupunktur yönteminde akupunktur uygulanacak bölgelere (vücut, kulak) akupunktur iğneleri takıldıktan sonra iğnelerin uç kısmına elektrik akımı verilir. 1958 yılında Çin’de bir bademcik ameliyatında ilk defa kullanılan bu yöntem, ağrı azaltıcı olarak uygulandı. Elektro Akupunktur işlemi sırasında tedavi yöntemine göre 2 ila 2000 Hz arasında frekans belirlenir.

Son olarak akupunktur kanama bozukluğu olanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar, kalp pili olan hastalar ve hamilelerde kullanılmaz.

estethica'da uygulanan akupunktur tedavileri hakkında daha fazla bilgi almak ve akupunktur tedavisi için randevu oluşturmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun