İmplant Fiyatları

Günümüzde oldukça yaygınlaşan diş tedavi yöntemlerinden implant  tedavisi hastane ve diş kliniklerinde sıkça uygulanmaktadır. Halk arasında implant denildiğinde çeneye çivi çakmak gibi nahoş sayılabilecek deyimler olsa da  diş doktorları bu tedaviyi ‘yapay diş kökü’ olarak nitelendirmişlerdir. 

İmplant Uygulamaları

Yapay diş kökü olan implant tedavisinden bahsetmeden önce kişi neden bu tedaviye ihtiyaç duyar sorusunun cevabı verilmelidir. Eksik olan dişlerin tamamlanmasında rol oynayan implantlar on sekiz yaş üstü bireylere yani çene gelişimini tamamlamış hastalara uygulanabilir. Ayrıca kemik erimesi sorunu yaşayanlara da gerekli dozajda kemik tozu ekleme tedavisinden sonra da implant uygulanabilir. Dikkat edilmesi gereken husus kişi eğer kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa tedaviden önce mutlaka kesilmesi gerekteğidir. Zamanla genetik özelliklerden ya da diş hijyenine pek de fazla dikkat edilmediğinden işlevselliğini kaybeden diş dökülür ya da çekilir bu gibi durumlarda ağız yapısında oluşan boşluk alanlar kişinin yaşam konforunu etkiler. Yeme alışkanlığı dahi bozulan bireyin çıkış yolu yine implant tedavisinden geçmektedir.

Muayene ve röntgen çekilmesi ardından hastaya uygulanacak plan ortaya çıkar. Yol haritası belirlenen hastaya hafif bir sedasyon uygulanarak hem rahatlaması sağlanır hem de doktor tarafından verilecek komutlara uyması sağlanmaktadır. İmplant tedavisi iki türlü uygulanmaktadır : geçici başlık takılarak ya da implantın üzeri diş eti ile kapatılıp iyileşmeye bırakılarak.  Her iki seçenekte de implant üstü yapılacak olan kaplamalar için en az üç ay beklenmelidir. Hatta alt çene için üç üst çene için altı aya varan bekleme süreleri mevcuttur.

İmplant tedavisine karar vermek kimi zaman hastalar için pek de kolay değildir. Bunun sebebi eksik dişinin yerine bir yenisini koymak isteyen hastanın önüne bir çok marka seçeneği çıkarılmasıdır. Bütçeden bütçeye farklılık gösteren markalar elbette farklı ülkelerin üretimi olup her gelir düzeyinden kişiye hitap etmektedir. Örneğin straumann markası İsviçre’ye , bego markası Almanya’ya , dtı markası ise Türkiye’ye aittir.

İthal olan ürünlerin fiyatlandırması Euro bazlı olduğundan yüksek baremlerden yapılıyor. Klinikler ve diş hastaneleri hastaların içini firmaların verdiği barkod ile rahatlatıyor. İmplant uygulamasının ardından her bir yapay diş kökü için hastaya bir barkod verilir. Bu barkod sayesinde hasta eğer diş sıkma problemi yoksa implantta oluşacak her hangi bir komplikasyonda ücretsiz değişim hakkına sahip oluyor. Bu barkodlar implantların pasaportu gibi adeta.

Kaybedilen dişlerin yerine geçen ve zaman geçtikçe  kemik dokusuyla uyumlu hale gelen implantları vücudun kabul etmemesi mümkün değildir. Titanyum bazlı olan yapay diş kökleri çene kemiğine mükemmel bir uyum sağlar. Hastaların eksik , düşmüş, travmaya uğramış dişleri yerine geçen implantlar hızlı bir şekilde bir günde uygulanabilmektedir. Günümüz yaşantısında hızla akıp giden hayatın temposunda hızlı implant uygulamaları hastalarında popüler tercihleri arasına giriyor. Diş çekimi ardından kolayca ve oldukça hızlı bir şekilde yarım saat gibi kısa bir sürede implant çene kemiğine yerleştiriliyor. Hastanın diş sıkma gibi bir problemi yoksa implantlar oldukça uzun ömürlü dayanabiliyor. Fakat diş sıkma problemi önceden tespit edilmeli ve hekim tarafından gece plağı ölçüsü alınıp ivedi bir şekilde plak hazırlanmalı. Gece plakları implant hasar görmelerini büyük ölçüde azaltmaktadır. 

İmplant Fiyatları 2021

Yukarıdaki bilgilerin ışığında implant uygulamalarının;

  • Kişilerin neden ihtiyaç duyduğundan
  • Kimlere uygulanacağından
  • Uygulama yöntemlerinden
  • Marka farklarından

bahsedildi. İmplant uygulaması cerrahi bir müdehale olup yaptırılacak hastane ya da diş kliniği oldukça titizlikle seçilmelidir. Uzman hekimlerin ve çene cerrahlarının başarıyla uyguladığı bir çok merkez bulunmaktadır; ancak yine de seçim yapılırken hastane ve hekim referansları incelenmesi önerilir.Dt. Begüm Aytuğlu

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun

Gizlilik Bildirimi