Diş implantı; kaybedilen dişler için çene kemiğine yerleştirilen yapay diş kökleridir. İmplantlar, doğal dişlerinize uyacak şekilde; sabit (kalıcı) veya çıkarılabilir dişler için güçlü bir temel sağlar.

Diş İmplantının Avantajları Nelerdir?

İmplant tedavisi birçok avantaj sağlamaktadır.

Gelişmiş bir estetik görünüm sağlar. Diş implantları ana dişlerinizden farksız bir görüntü oluşturur ve kemiklerle kaynaşacak şekilde tasarlandığından kalıcılık sağlarlar.

Konuşma açısından da olumlu etki yaratmaktadır. Zayıf oturan protezlerde dişler ağızda kayabilir. Bu durum da rahat bir şekilde konuşamamaya yol açıp, kelimelerin anlaşılır olmasına engel olabilir. Diş implantları, diş kayması endişesini yaşamadan rahatlıkla konuşmanızı sağlar.

Yemek yemeniz kolaylaşır. Diş implantları, ana diş görevini üstlendiğinden yiyecekleri güvenle ve ağrısız yemenizi sağlar. Böylelikle daha sağlıklı ve dengeli beslenmeyi  mümkün kılar.

Özgüveninizin artmasına ve daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Diş implantları, doğal gülümsemenizi size geri vererek kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar.

Ağız sağlığınızın iyileşmesine yardımcı olur. Diş implantları, diş destekli köprüde olduğu gibi dişleri azaltmayı gerektirmez. Yakınlardaki dişler implantın desteklenmesi için değiştirilmez.  Kendi dişleriniz bozulmadan, ağız sağlığınızın gelişmesine katkı sağlar. Tek tek yapılan implantlar , dişler arasında daha kolay erişimi sağlayarak, ağız hijyenini korur.

İmplantların dayanıklılığının fazla olması, yıllarca kullanılabilir olmasını sağlar. İyi bir sonucu elde eden implant,  çok uzun bir dönem kalıcılığını sürdürmektedir.

Diş implantlarının başarı oranları, implantların yerleştirildiği konuma bağlı olarak değişmektedir. Ancak genel olarak diş implantlarının başarı oranı %98’e kadar çıkmaktadır. Doğru ve düzenli bakımla implantlar ömür boyu sürebilir.

Genellikle diş ile ilgili rutin işleme uygun ya da oral cerrahi için sağlıklı olan her birey diş implantı yaptırabilir. Hastaların sağlıklı diş etlerine ve implantın tutması için yeterli kemiğe sahip olması gerekir. Doğru bir ağız hijyenine ve düzenli diş hekimi ziyaretine de önem verilmesi gerekmektedir.  Sigara kullananlar, diyabet veya kalp hastalığı gibi kontrol edilemeyen kronik hastalığı olanlar, baş/boyun bölgesinde radyasyon tedavisi gören hastalar bireysel olarak değerlendirilir. Diş implantı düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey diş hekiminizle iletişime geçip sizin için uygun olup olmadığını öğrenmektir.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun