Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir ?

Dişlerimizin estetik görünümünün dışında rengi ile ilgilide ne derecede beyaz olduğu durumuda hastalarımız tarafından dikkat çeken konulardan biridir. İstediğimiz beyazlığa sahip olabilmek için çeşitli beyazlatma yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemler teknolojının gelişmesiyle hem konforlu hemde kısa sürede sonuç alınabilen yöntemlerdir.Kişinin uzman doktor muayenesi sonrasında dişlerinin durumuna göre beyazlatma yöntemi belirlenir.Yöntem kişiye özeldir.Muayenede dişteki renklenmenin durumu ve nedenleri belirlenir.Uzman tarafından dişte içten kaynaklı sorunlara bağlı renklenmemi yoksa dış kaynaklı sorunlara bağlı renklenmemi analiz edilmelidir.

Dişe bağlı içten kaynaklı lekenlenmeler;Diş taşı birikmesi sebebiyle yaşla birlikte dişin renginin değişiklik göstermesi ile oluşur.Kullanılan içi metal dolguların zamanla dişte erezyona sebep olması  ile oluşur.Yapılan kanal tedavileri ve dolguların sonucunda tedavının yetersiz kalması sonucuyla oluşur.Kullanılan antibiyotikler özellikle çocukluk döneminde kullanılan tetrasiklin grubu antibiyotikler sonucuyla oluşur.travma görmüş dişlerde oluşur.Dış etmenli lekelenmeler; tüketilen çay kahve sigara şarap renkli besinler diş yüzeyinde lekelenmelere yol açar.Yetersiz fırçalama yada fırçalama yapılmıyorsa tükürük ve besin öğeleri artıkları reaksiyon göstererek lekelenmeye yol açar.Beyazlatma yöntemlerini ofis tipi ev tipi ve kombine ( ofis ve ev tipi beyazlatma beraber ) olarak sunabiliriz.Ofis Tipi beyazlatma yöntemi; Biyolojik beyazlatma olarak da adlandırılan uzman doktor kontrolünde gerçekleşen beyazlatma yöntemidir.Öncesinde detertraj olarak adlandırılan diş taşı temizliği yapılır.Arkasından dişetini korumak adına dişeti barıyeri uygulanır.

Kişiye uygun beyazlatma jeli dişerine uygulanır.Lazer ( mavi ışık ) ile ortalama 40 dakikada işlem tamamlanır.Lazer ile beyazlatma ürünü reaksiyona girer.Hidroperoksit oranı yüzde 30 olduğu için dişe zarar verme riski yoktur.Bu nedenle biyolojik olarakta adlandırılır.Ofis yöntemi ile hızlı sonuç alınır.Hastanın durumuna göre bir yada 2 seans uygulanır.Ev tipi beyazlatma yöntemi; klasik yöntem ile ağızdan ölçü alınır.Bu alınan alt çene ve üst çene içindiş sıkmadada kullandığımız şeffaf ince plaklardır.plakların kullanımı oldukça konforludur.Uzman doktorun tercih ettiği beyazlatma ürünleri oluşturulan plakların içine yeterli miktarda ancak çok konulmamalıdır.Çok konulursa diş eti hassasiyeti oluşabilir,sızlama şikayetleri olabilir.Günde 4 yada 6 saat uygulanabilir. Genellikle yatmadan önce uygulanması konforu arttırır.Kombine beyazlatma yöntemi;ofis tipi ve ev tipi beyazlatma kombine olarak uygulanır. Lazer tedavisi sonrası düzenli aralıklarla ev tipi ile birlikte kombine edilmesi uzun süreli beyazlığın korunmasında etkili olur.Beyazlatma sonrası dikkat edilmesi gereken noktalar; uygulama sonrasında ilk 24 saat hassasıyet ve sızlama görülebilir. Bir ağrı kesici ile hastada rahatlama görülür. Geçicidir.2 gün boyunca ve sonraki bir hafta boyunca cay kahve renklı içecekler,renkli besinler ,şarap tüketilmemelidir.Sigara içilmemesi önerilir.ağız bakımını düzenli aralıklarla yapılması beyazlığın kalıcılığını sağlar.beyazlatma yöntemlerinin kalıcılık süresi bir yıldır.Düzenli fircalama ve kontrollerin devamı sağlanmalıdır.

Dişin kendisinden kaynaklı sebeplerden ötürü lekelenmelerin tedavisi için; bunlar öncesinde dolgu yada kanal tedavisi görmiş dişler ise uzman tarafından sinirler tam temizlenir ,dolgusu açılır dişin içine beyazlatma ilacı yerleştirilir.Bir süre bu işlem beyazlatma sağlanana kadar devam eder.Haftada bir uygulanır.

Diş beyazlatma için kullanılan karbonat ile diş fırçalama,diş minelerine zarar verir ve dişte aşınmalara yol açar. Bu tarz yöntemler risklidir.Dişin ana renginin kaybolmasına yol açar.Dişlerdeki lekelenmeler için sert fırçalarında kullanılması dişe ve diş etlerine zarar verir.Diş beyazlatda kullanılan karbon etken maddeli ürünlerde dişe zarar vermektedir.Bu nedenle doğru olarak bilinen  ancak yanlış olan  bu yöntemler yerine uzman kontrolünde profesyonel  beyazlatma yöntemleri  tercih edilmeli ve uygulanmalıdır.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun