Diş Beyazlatma Yöntemleri ve Diş Temizliği

Günümüzde gülümsendiğinde ışıl ışıl parlayan bembeyaz dişlere sahip olmak hemen hemen herkesin hayallerini süslüyor. Kimi zaman dişin orijinalinin rengi sarıyken kimi zaman da gün içerisindeki çay , kahve , sigara tüketiminin yaratmış olduğu sarılık söz konusu.  Gece ve gündüz olmak üzere günde iki kez yapılan diş fırçalama bakımları dahi bu sarılığa çözüm olmayabilir.

                  Diş taşı temizliği sonrası yapılan beyazlatma işlemi ise dişlerde oluşan lekeleri yok edebiliyor. Kişinin özgüvenini alıp götüren sarı dişler iki seçenek ile beyazlatılabilir. Bleaching olarak da geçen bu işlem ofis tipi beyazlatma ve ev tipi beyazlatma olarak ikiye ayrılır. Ofis tipini doktor doğrudan klinikte uygular. Ev tipi beyazlatmada ise hastaya  öncelikle özel bir plak üretilir akabinde kişi verilen özel jel ile uygulamaları evinde kendisi yapar. Bu aşamada ofis tipinde elde edilen beyazlık volümü oldukça yüksek olup, ev tipinde uygulanan sistemden iki hatta üç kat fazladır denebilir.

                  Beyazlatma esnasında   ışık teknolojisi uygulanarak özel bir jel yardımıyla reaksiyona geçilerek diş minesindeki sarılık yok edilir. Işık teknolojisi kullanıldığı için lazer ile beyazlatma olarak da adlandırılır. Evde yapılan karbonatla diş beyazlatma, beyazlatıcı diş macun kullanımları ve diş beyazlatma kalemi uygulamaları sonuç vermediğinde hastalar soluğu diş kliniklerinde alıyor.

                   Diş beyazlatma işleminin fayda ve zararlarını tartışmadan önce neden bu işleme ihtiyaç duyulduğu irdelenmeli. İç renklenme olarak lanse edebileceğimiz dişin içine nüfuz etmiş sarılık bebeklik döneminde kullanılan antibiyotik ve daha sonra sudaki flor miktarının yaratmış olduğu tahribatken ; dış renklenmede ise  yenilen ve içilen gıdalar söz konusudur.

                Diş eti hastalığı bulunmayan ayrıyeten ağzında çürük gibi problemler olmayan herkese beyazlatma işlemi uygulanabilir. Diş hekimi muayenesinden geçen hastaya bu gibi problemleri olması dahilinde müdahale edilir. Emziren anneler, büyüme çağındaki çocuklar , hamileler ise bu işlemin uygulanabileceği kategorinin dışında kalır.

                Hastalardan sıklıkla gelen sorular ise beyazlatma işleminin zararlı olup olmadığıdır. Yapılan araştırmalarda görülen o ki şimdiye kadar tespit edilmiş herhangi bir zararı yoktur. Yüzde on’luk beyazlatma solüsyonu uygulanan dişlerde yalnızca yapılan işlem sonrası az miktarda hassasiyet oluşabilir. Alınan seans ardından kesinlikle renk verici gıdalar tüketilmemelidir. Çay, kahve , sigara, kola gibi gıdalar bu gibi ürünlerin başında gelir .

               Bir diğer merak edilen soru olan dişlerin hangi oranda beyazlayacağı . Her diş yapısı kişiye özel olduğundan yapısal özellikler büyük rol oynayıp beyazlatma işleminin volümü de farklılıklar gösterecektir.

              Diş beyazlatmanın etkisi ise hastadan hastaya değişmektedir ; kimi hastalarda bu süreç altı ay iken kimilerinde iki yıla kadar uzayabiliyor. Ofis tipi beyazlatma genel olarak iki seans olarak önerilir ve her bir seans arası bir hafta ara verilir.Uv ışınlarıyla aktif hale getirilen jelin dişlere uygulandığı ofis tipi beyazlatmalarda  seanslar ortalama bir saat sürer.

                 Gerekli durumlarda ise kombine diş beyazlatma sistemi ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda hastaya ofis tipi beyazlatma klinikte uygulandıktan sonra daha da beyaz bir görünüm için ev tipi beyazlatma ile desteklenebilir. Evde kullanılması gereken plağın içine özel bir jel uygulanacağından bahsedilmişti bu jelde ise %10- 15 lik karbamid peroksit ve hidrojen peroksit bulunur.

Özetlemek istenildiğinde diş beyazlatma işleminin ;

  • Çeşitlerinden
  • Etki alanından
  • Yarar ve zararlarından
  • Kimlere uygulanabileceğinden
  • Ne kadar süre kullanılabileceğinden
  • Kombine edilebileceği tedaviden

bahsedildi. Yukarıda yazılanların ışığında diş beyazlatma işleminin kişiye psikolojik etkileri olumlu yönde olup yaptırılacak klinik titizlikle seçilmelidir.

İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun