Diş Beyazlatma Tedavisi

Diş beyazlatma (bleaching); çeşitli sebeplerle renkleri koyulaşmış dişlerin rengini daha açık hale getirme işlemine denir. Beyazlatma jelinin içerisinde bulunan hidrojenperoksit, karbamitperoksit, gibi maddeler dişin sert dokusu ile reaksiyona girerek, dişin renginde açılma (oksidasyon) oluşmasını sağlar.

Beyazlatma tedavisi, genç ve erişkin hastalara yapılan bir tedavidir. Bu uygulama sağlıklı ağızlar için uygundur. Bu detaya dikkat edilmezse diş hassasiyeti oluşabilir. Bu nedenle diş hekimi hastada var olan  çürüğü, aşınmaları ve dişeti rahatsızlıklarını tedavi ettikten sonra beyazlatma işlemlerini gerçekleştirebilir.

Yediklerimiz, içtiğimiz çay, kahve, sigara, vişne suları, kırmızı şaraplar, nar suları, içerisinde renklendirici bulunan bütün içecekler zaman geçtikçe dişlerin yüzeyindeki mine yapısında biriken  maddeler sonucu dişler koyulaşır.

Günümüzde bilinen iki tip diş beyazlatma yöntemi vardır. Bunlardan ilki hastanın kendi başına uygulayabileceği ‘ev tipi’ beyazlatmadır,

Ev tipi beyazlatma: 

  • Diş hekimi ağzımızdan ölçü alıp, dişlerinizin üzerine takabileceğimiz ince silikon kalıpları hazırlatır,
  • Kişinin kendisi için hazırlanmış özel kalıbın içerisine ilaç yerleştirerek bu kalıbı beyazlatılacak dişlerin üstüne renklenmenin derecesine göre günde en az 0.5-2 saat takması önerilir.
  • Tedavi ortalama 1 - 2 hafta içinde sonlandırılır.

İkinci diş beyazlatma yöntemi ise klinikte bir hekim tarafından yapılan ‘ofis tipi’ beyazlatmadır,

Ofis tipi beyazlatma:

  • Beyazlatıcı ilaç bu işlem hakkında deneyimi olan bir hekim tarafından uygulanır.
  • İlgili dişin üzerine ışık kaynağı (LED, plazma) belli bir süre uygulanır.

Hafif ve orta şiddetteki renklenmeler, diş kliniklerinde 1 saatlik ofis tipi (2 seans) özel ışık aletleri ile beyazlatılabilirken, ileri derecedeki renklenmeler de ilave olarak ev tipi beyazlatma önerilir. Ayrıca ince bir fırça ile uygulanabilen ev tipi beyazlatmalar da kullanılabilir.

Beyazlatma tedavisinden sonra diş hekiminin önerisi doğrultusunda beyazlatıcı diş macunları ve ince fırça şeklindeki ‘beyazlatma kalemleri’ kullanılabilir. Bu uygulamalar beyazlatmanın ömrünü uzatır.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun