Dişler zaman içerisinde yiyecekler, içecekler ve sigara tüketimi gibi sebeplerden dolayı doğal beyazlıklarını kaybedebilirler. Bu durumu düzeltmek ve dişlerin eski beyaz halini alabilmesi için diş beyazlatma işlemleri yapılabilir. Diş beyazlatma işlemleri, porselen kaplamalara göre daha uygun, kolay, ekonomik ve dişlere aşındırma ya da kesme şeklinde müdahale edilmediği için koruyucu bir işlemdir.

Tedavi Nasıl Uygulanır?

Diş beyazlatma işlemin de seçilebilecek 2 yöntem vardır. Birincisi diş hekimlerinin klinik ortamında yaptığı daha hızlı ve kesin sonuç alınacak olan yöntemdir (office bleaching). İkincisi ise ev ortamında kendinizin uygulayacağı yöntemdir (home bleaching).

Beyazlatma işlemi genelde tek seans yapılır ancak diş yapısına ve durumuna göre gerekli durumlar da seans yinelenebilir. İşlem öncesi diş etleri izole edildikten sonra dişlerin üzerine beyazlatma özelliğine sahip olan jel uygulanır. Jel uygulaması tamamlandıktan sonra jeli aktivite edebilmek için lazer ya da halojen gibi özel ışık kaynakları uygulanır. Yapılan diş beyazlatma uygulaması işlemi ortalama 30 ile 60 dakika arasında sürer ve diş beyazlatma işleminden bir iki gün sonra dişlerin rengi son halini alır.

İşlem Esnasında Ağrı Hisseder miyim?

Oldukça konforlu bir işlem olan diş beyazlatma esnasında her hangi bir ağrı hissetmezsiniz yalnızca işlem sonrası dişlerde hassasiyet oluşabilir ve bu durum ortalama 24 saat içerisinde geçer.

Diş beyazlatmanın etkisi ne kadar sürer?

Diş beyazlatmanın etkisi genellikle 1-2 sene kadar sürer ancak sigara kullanımı, dişleri renklendirecek yiyecek ve içecek tüketiyorsanız bu süre daha da azalacaktır.

Beyazlatma sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Diş beyazlatma işlemi sonrası sigara, kahve, çay, vişne suyu gibi dişi renklendirebilecek gıdalardan uzak durmakta fayda vardır. Genel ağız hijyenine özen gösterilmesi dişlerin renkleşmesini önleyecektir.İlgili Yazılar

Ön Muayene Randevusu İçin Form Doldurun