Kanal Tedavisi (Endodonti)


 

Kanal Tedavisi pulpa yani diş özünün kendisini tamir edemediği zamanlarda uygulanan bir tedavi çeşididir. Doğal dişin yerini hiçbir yapay diş tutmaz. Bu sebeple dişlere iyi bakılarak tedavilerini özenle yaptırmak faydalıdır. Dişin içindeki sinir yumuşaktır ve kırık ya da derin çürüklerde oluşan bakterilerin iltihaplanmasına sebep olur. Oluşan iltihap veya hasarlı pulpa çıkarılmadığı takdirde dişte ve çevresinde enfeksiyona sebep olabilir. Bu enfeksiyon dişin özünde iltihaba yol açar. Hasar gören dişteki pulpa çıkarılmaz ya da önlem alınmazsa diş kaybı oluşabilir.

Kanal tedavisine başlandığında ağrı hissedilmemesi için lokal anestezi uygulanır. Daha sonra çürük temizlenir ve iltihap çıkartılır. Kökte bulunan bütün sinirler temizlenir. Köke kadar olan kanallar genişletilir ve solüsyon uygulanır. Diş kökündeki iltihap durumuna göre tedavinin bir ya da birden fazla seans olup olmayacağı belirlenir. Bu dişin durumuna göre değişiklik gösterir. Bazen bir seansta sağlıklı dolgu yapılabilse detek seansın yetmediği durumlarda söz konusu olabilir. Birden fazla sürdüğü takdirde, dokudaki iyileşmeden emin olana kadar kanala uygun ilaç konulur ve iyileşme süreci hızlandırılır. Her seanstan sonra dişe geçici dolgu yapılarak koruma altına alınır. Dişin iyileşmesinden emin olunduktan sonra kanallara ve kök ucuna kadar dolgu maddesiyle doldurulur.

Dişin tekrar çürümemesi ve enfeksiyon riskine girmemesi için önleyici tedbirler alındıktan sonra tedavi edilen diş ömür boyu kullanılabilir. Düzenli yapılan diş hekimi kontrolleri ile enfeksiyon başlangıcı yakalanarak diş kaybı önlenebilir. Sürekli yapılan ağız ve diş bakıda dişlerin çürümesine engel olmuş olur.

Randevu için Formu Doldurun

Siz de estethica'nın uzman doktorlarıdan randevu için formu doldurun, sizi arayalım   Randevu için Formu Doldurun!

*Randevu için formu doldurun, sizi arayalım!